Uwaga kleszcze!
Wbrew ogólnemu przekonaniu, kleszcze nie atakują tylko latem i nie skaczą na nas z drzew. Z roku na rok, zimy w naszej szerokości geograficznej są łagodniejsze, a pory roku się powoli zacierają. W konsekwencji prowadzi to do wydłużenia czasu żeru kleszczy od marca do listopada, ponieważ do aktywności potrzebują one temperatury dodatniej rzędu 7-10°C.
Czy kleszcza spotkamy tylko w lesie? Otóż nie
Kleszcze obecne są dosłownie wszędzie: w parkach, w ogródkach działkowych, na trawnikach, na łąkach, placach zabaw, możliwe nawet, że kleszcza spotkamy na krzewach koło własnego domu. Nie spadają z drzew. Żerują na wysokości około metra nad ziemią. Mają świetnie rozwinięty narząd Hallera, dzięki któremu wyczuwają swoich potencjalnych żywicieli ze znacznej odległości. Rejestrują nie tylko temperaturę ciała, ale także składniki potu oraz wydychany dwutlenek węgla.
Dlaczego nie czujemy ugryzienia?
Ponieważ kleszcze posiadają w swojej wydzielinie substancję znieczulającą miejscowo, dzięki której nie czujemy ani ukłucia ani swędzenia.
Co przenoszą kleszcze
Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, gdyż przenoszą wiele chorób m.in. boreliozę.
Co wpływa na rozprzestrzenianie się kleszczy
Koalicja Klimatyczna i HEAL Polska ostrzega przed rozprzestrzenianiem się kleszczy. Wpływ na rozprzestrzenianie się kleszczy mają: gwałtowne skoki temperatury, łagodniejsze zimy, wilgoć i zacieranie się pór roku.
Miejsca ciała gdzie może znajdować się kleszcz
Najczęściej zaczepiają się o odzież lub sierść zwierząt. Jak kleszcz się już nas uczepi, to rozpoczyna poszukiwanie odpowiedniego miejsca do ugryzienia. Zwykle są to miejsca, gdzie skóra jest cieńsza, np. pod kolanami, pod biustem, w pachwinach.