Wszystko, co należy
wiedzieć o kleszczach

Uwaga kleszcze!

Wbrew ogólnemu przekonaniu, kleszcze nie atakują tylko latem i nie skaczą na nas z drzew. Z roku na rok, zimy w naszej szerokości geograficznej są łagodniejsze, a pory roku się powoli zacierają. W konsekwencji prowadzi to do wydłużenia czasu żeru kleszczy od marca do listopada, ponieważ do aktywności potrzebują one temperatury dodatniej rzędu 7-10°C.

Czy kleszcza spotkamy tylko w lesie? Otóż nie

Kleszcze obecne są dosłownie wszędzie: w parkach, w ogródkach działkowych, na trawnikach, na łąkach, placach zabaw, możliwe nawet, że kleszcza spotkamy na krzewach koło własnego domu. Nie spadają z drzew. Żerują na wysokości około metra nad ziemią. Mają świetnie rozwinięty narząd Hallera, dzięki któremu wyczuwają swoich potencjalnych żywicieli ze znacznej odległości. Rejestrują nie tylko temperaturę ciała, ale także składniki potu oraz wydychany dwutlenek węgla.

Dlaczego nie czujemy ugryzienia?

Ponieważ kleszcze posiadają w swojej wydzielinie substancję znieczulającą miejscowo, dzięki której nie czujemy ani ukłucia ani swędzenia.

Co przenoszą kleszcze

Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, gdyż przenoszą wiele chorób m.in. boreliozę.

Co wpływa na rozprzestrzenianie się kleszczy

Koalicja Klimatyczna i HEAL Polska ostrzega przed rozprzestrzenianiem się kleszczy. Wpływ na rozprzestrzenianie się kleszczy mają: gwałtowne skoki temperatury, łagodniejsze zimy, wilgoć i zacieranie się pór roku.

Miejsca ciała gdzie może znajdować się kleszcz

Najczęściej zaczepiają się o odzież lub sierść zwierząt. Jak kleszcz się już nas uczepi, to rozpoczyna poszukiwanie odpowiedniego miejsca do ugryzienia. Zwykle są to miejsca, gdzie skóra jest cieńsza, np. pod kolanami, pod biustem, w pachwinach.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
Usuwanie kleszcza krok po kroku

Krok 1

Dobierz haczyk w zależności od wielkości kleszcza.

Krok 2

Wsuń go od strony bocznej kleszcza, jak najbliżej skóry.

Krok 3

Zdecydowanym ruchem ku górze wyciągnij kleszcza.

Krok 4

Po usunięciu kleszcza połóż go na kartce papieru i sprawdź, czy został całkowicie usunięty.

Krok 5

Miejsce wkłucia i haczyk należy zdezynfekować. Haczyków nie wyrzucaj! Są wielokrotnego użytku.

Cykl rozwojowy kleszcza pospolitego

Pełny cykl rozwoju – około 2-3 lata

Rodzina kleszczy

Kleszcze (Ixodes) są pasożytami z gromady pajęczaków. Ixodes ricinus (kleszcz pospolity) jest gatunkiem mającym największe znaczenie w epidemiologii chorób odkleszczowych ludzi i zwierząt. Stanowi największe zagrożenie dla człowieka. Jego cykl rozwojowy składa się z 3 etapów: larwa, nimfa i imago (postać dorosła), a człowiek jest żywicielem wszystkich stadiów rozwojowych kleszcza. Wielkość w zależności od stadium rozwoju wynosi od 1 do 5mm, dlatego tak trudno zauważyć je na skórze czy ubraniu.

Samce i samice

Samce są mniejsze (ok. 2 mm długości). Pobierają niewiele pokarmu od żywiciela i tylko nieznacznie zwiększają swoją wielkość. Samice są duże i żarłoczne. Odwłok samic pokryty jest sztywną tarczką w górnej części, co pozwala na pobieranie dużej ilość krwi od żywiciela. Samica może z maleńkiego kleszcza powiększyć się nawet do 2 cm. Jedna samica może złożyć nawet 3 tys. jaj.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze przenoszą wiele patogenów groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Najgroźniejsze, i zarazem najbardziej znane choroby przenoszone przez kleszcze to:

  • Borelioza (choroba z Lyme)
  • Gorączka Q
  • Tularemia
  • Bartoneloza
  • Erlichioza czyli anaplazmoza
  • Kleszczowe zapalenie mózgu
  • Riketsjozy z grupy gorączek plamistych

Domowy test do wykrywania krętków boreliozy u kleszcza

Kup teraz