Często zadawane pytania

Przenoszą 70 różnych patogenów powodujących groźne choroby. Najczęstszą z chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Nie. Średnio 1 na 4 kleszcze jest zainfekowanych co stanowi 20-25%.

Nie. Ryzyko zakażenia zależy od tego, jak długo kleszcz przebywał w naszej skórze. Im dłuższy czas ekspozycji, tym większe ryzyko.

Nie, kleszcze bytują wszędzie.

Powodem może być ocieplenie klimatu. Kleszcze bytują w temperaturze od ok. 7 stopni, a taka temperatura jest w naszej szerokości geograficznej od marca do listopada.

Bardzo zróżnicowane. Jedynym charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, który zwykle pojawia się ok 2 tygodnie od ugryzienia.

Więcej na temat objawów możesz przeczytać tutaj

Leczenie przyczynowo-objawowe - głównie antybiotykoterpia (krętki to bakterie) oraz leki na objawy towarzyszące (np. przeciwbólowe).

Rumień wędrujący jest jedynym specyficznym objawem boreliozy. Jego obecność na skórze pacjenta świadczy o boreliozie. Rumień wędrujący zwykle pojawia się po ok. 10-14 dniach od ugryzienia. Klasyczny rumień swoim wyglądem przypomina „tarczę strzelniczą”; w środku znajduje się owalna lub okrągła plamka po ukąszeniu, po której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona obręcz, która z każdym dniem „wędruje” czyli powiększa się.

Nie. W 30-50% przypadków boreliozy rumień się nie pojawia. Może wystąpić zwyczajna wysypka, dlatego należy być czujnym.

Nie, to reakcja alergiczna na ukąszenie. Rumień wędrujący pojawia się najwcześniej po 7-10 dniach.

Dokładna samokontrola po powrocie z miejsc gdzie bytują kleszcze, stosowanie repelentów lub preparatów biobójczych, odpowiedni strój.

Do tej pory nie opracowano szczepionki na boreliozę. Dostępne jest szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu.

Preparaty odstraszające i/lub biobójcze przeznaczone dla zwierząt.

Tak. Substancją o takich właściwościach jest permetryna.

Kleszcza należy usuwać specjalnymi kleszczykami. Oceń wielkość kleszcza, a następnie dobierz właściwą końcówkę przyrządu do usuwania kleszczy. Przy pomocy odpowiednio dobranej końcówki mocno uchwyć przyczepionego kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry. Pamiętaj aby zdezynfekować miejsce wkłucia i haczyk oraz umyć ręce. Haczyków nie wyrzucaj! Są wielokrotnego użytku.

W żaden inny sposób niż opisany w poprzednim pytaniu!

Nic. Wbrew pozorom najlepiej ją zostawić. Po kilku dniach pozostałość kleszcza w skórze zostanie usunięta wraz ze złuszczającym się naskórkiem.

Pakujemy kleszcza i wysyłamy do sanepidu lub laboratorium albo badamy kleszcza w domu za pomocą za pomocą szybkiego testu #sprawdźkleszcza. Test #sprawdźkleszcza w 10 minut dostarczy wiedzy na temat kleszcza. Na wynik z laboratorium niestety trochę poczekamy.

Bardzo wysoki - 96%.

Iść do lekarza.

Badania serologiczne na obecność przeciwciał IgG/IgM powinno się wykonać kilka tygodni (4-6) po ukąszeniu przez kleszcza. Badanie wykonane zbyt wcześnie może dać wynik fałszywie negatywny (zbyt niski poziom przeciwciał we krwi). Badania jakie należy wykonać od razu po wyjęciu kleszcza to badanie kleszcza testem #sprawdźkleszcza lub wysłanie kleszcza do laboratorium diagnostycznego.

10 min

Wszystkie, zarówno małe jak i duże.

Nie znalazłeś wyczerpującej odpowiedzi?

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji albo masz pytania dotyczące testu, skontaktuj się z naszym działem wypełniając formularz kontaktowy.